آموزش قلمه زدن نهال پسته و عوامل موثر بر گیرایی پیوند زدن

یک از پایه های اصلی باغبانی پیوند زدن است، پیوند زدن به این معنی است که دو قسمت گیاهی را به هم متصل می کنیم به کونه ای که این دو گیاه در محل اتصال باهم یکی می شوند و به عنوان یک گیاه مستقل به رشد خود ادامه می دهند. بهترین زمان پیوند زدن اواخر زمستان یا اوایل بهار است که گیاه در این زمان در حال استراحت است، مهم ترین روش ازدیاد درختان پسته پیوند زدن است که برای هر باغبانی ضروری است، در این مقاله شما را با روش های قلمه زدن نهال پسته آشنا خواهیم کرد.

انواع روش های قلمه زدن نهال پسته:

پیوند زدن یک گیاه جوان به درخت دیگر

پیوند لوله ای

این روش به دلیل اینکه بسیار ساده است و حتی جوش خوردن آن برای پایه های معمولی پسته از درصد بیشتر برخوردار است از این روش استفاده می کنند هنگامی که پوست را از نهال پسته بر می دارید باید دقت داشته باشید که آسیبی به آوند وارد نشود در غیر اینصورت احتمال کمتری دارد که روش قلمه زدن پسته به خوبی انجام شود. دمای هوای مناسب برای این روش ۱۳-۳۲ درجه می باشد و اگر دما به این صورت نباشد پیوندک در اثر تبخیر خشک می شود .

قلمه زدن درخت پسته

پیوند شکمی

این روش در مناطقی که گرم است بسیار روش مناسبی می باشد، زیرا موادبیشتری را ذخیره می کند و پیوند شکمی موفق تر از پیوند لوله ای خواهد بود و همچنین در پیوند شکمی گیاه به نسبت پیوند لوله ای بیشتر رشد می کند. زمان مناسب برای این روش زمانی است که جوانه رسیده و خواب باشند وپایه لغزنده باشد که اوایل مرداد زمان مناسب روش شکمی است.پایه های نرک را در هنگام احدث باغ اعم از جدید و قدیم در ماه اسفند می کارند و در تیر ماه سرجا پیوند می زنند. این روش قلمه زدن نهال پسته از نوع معمولی ترین پیوند ها می باشد.

پیوند زدن درخت پسته

پیوند اسکنه ای

این نوع پیوند نیز در بین درختان پسته مرسوم است که معمولا برای جوان شدن درختان پیر استفاده می شود در این روش از شاخه گیاه یک ساله که در حال استراحت است پیوندک گرفته می شود بدین ترتیب هنگامی  که سر پایه را قطع کرده یک شکاف عمودی به طول ۵ سانتی متر در طول قطر سطح برش ایجاد کنید و دو پیوندک را که ته آن ها به شکل گاوه ای بریده شده است در دو طرف آن فرار دهید این کار باید به گونه ای باشد که لایه زاینده پایه و لایه پیوندک روی هم قرار گیرند و بعد از این کار با استفاده از چسب پیوند محل پیوند و نوک پیوند را چسب بزنید  و همچنین مانع از خشک شدن شیره نباتی در لایه زاینده  می شود.

قلمه زنی نهال پسته

عوامل موثر بر گیرایی پیوند زدن

شرایط محیطی در هنگام قلمه زدن  نهال پسته از اهمیت بالای برخوردار است که ۱۳-۳۲ درجه سانتی گراد مناسب است.

قرابت بین پایه و پیوند هرچه قرابت بین پایه و پیوند بیشتر باشدمیزان رشد اولیه پیوند نیز بیشتر است.

مرحله رشد بهترین زمان پیوند زدن زمانی است که گیاه پوست بدهد.

سایرعوامل چسب زدن بلافاصله پس از پیوند، عدم آلودگی به آفات،بیماری ها و ویروس ها از جمله عواملی هستند که در قلمه زدن نهال پسته موثراند.

نحوه پیوند زدن درخت پسته

در این مقاله با انواع روش های پیوند زدن نهال پسته آشنا شدید امیدواریم از مطالب گفته شده لذت برده باشید جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه پرورش گل و گیاه می توانید با مجله اینترنتی آرگا همراه باشید.

منبع : آرگا

برچسب :

اشتراک در شبکه اجتماعی

بیوگرافی نویسنده modir68

مشاهده تمامی 1986 پست

مطالب مشابه با این مطلب

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

1 نظر ارسال شده
  1. نودی گفت:

    مطلب خوبی بود

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.