چطور هدف گذاری در زندگی باعث موفقیت ما می شود؟

هر فردی در زندگی خود اهدافی را پیگیری می کند و این اهداف هستند که در مقاطع مختلفی از زندگی به آن جه می دهند حتی اگر این اهداف کوتاه مدت و ساده باشند. در کسب و کار، تحصیل و ازدواج یا در هر زمینه ای دیگر این اهداف شما هستند که نوع تصمیم شما را معین می کنند و به آن ارزش می دهند. هدف گذاری در زندگی باید در جهتی بنا شود که شما را به موفقیت و اتخاذ تصمیمات درست هدایت نماید.

  هدف گزینی

هدف گذاری در زندگی:

اگر شما جز آن دسته از افراد هستید که بی هدف زندگی خود را ادامه می دهید سخت در اشتباه هستید و باید بدانید که زندگی شما به سمت بی جهت پیش می رود که خطر مختل شدن را برای شما به همراه دارد. کافی است به آرزوها و دلیل زدگی خود فکر کنید هر فردی در زندگی به دنبال دستیابی به چشم اندازی است که همان چشم انداز نشان دهنده اهداف و آرزوهای او است.

 هدف گذاری در زندگی زمانی می تواند با موفقیت همراه باشد که از اصولی پیروی کند که در اینجا می توانید اصول اصلی و جهت دهنده کی هدف گذاری مطلوب را مطالعه کنید.

اهداف انگیزشی را انتخاب کنید:

 هدف گذاری در زندگی و هدفی که برای آینده خود انتخاب می کنید باید برانگیزاننده باشد یعنی شما را برای ادامه مسیر زندگی و رو به ور شدن با مشکلات آن تشویق کند. برای این کار می توانید علت و چرایی انتخاب این اهداف را مشخص کنید و با پی بردن به علت اصلی می توانید انگیزه خود را از این طریق تقویت کنید.

هدف گذاری کردن در زندگی

هدف باید هوشمندانه باشد:

از ویژگی های بارزی که در یک هدف هوشمندانه نهفته است می توان به قابلیت اندازه گیری، ثابت و مشخص بودن، واقعی بودن، داشتن محدوده زمان و بلند مدت بودن است. این دسته از ویژگی ها در یک هدف می تواند نمایانگر قابلیت دسترسی به یک هدف باشد.

تعیین نقشه:

هدف شما برای وصول شدن باید به عنوان یک طرح و نقشه تبدیل شود این نقشه راهنمای شما در مسیری است که پیش رو دارید. این نقشه می تواند یک برنامه ریزی دقیق و حساب شده از فعالیت های شما باشد و مسیری را هموار می کند که موجب دسترسی خواهد شد.

تکنیک هدف گذاری در زندگی

نوشتن اهداف:

یک راهکار بسیار مناسب که برای هدف گذاری در زندگی باید مورد توجه داشته باشید نوشتن اهداف در یک دوره زمانی کوتاه مدت و بلند مدت است این عمر موجب می شود تا شما اهدافی که قابلیت عملی شدن دارند را شناسایی و در جهت تحقق آنها تلاش کنید.

هدف گذاری مفید

تعهد داشتن به هدف:

هدفی که برای رسیدن به مسیر و هدف خود انتخاب کرده اید باید به آن تعهد داشته باشید و این تعهد داشتن موجب می شود تا در صورت شکست دست از هدف و تلاش خود برندارید. اگر شما در مسیر دستیابی به هدف خود دچار ناامیدی هستید باید ببینید که چگونه نا امیدی را شکست دهیم و از تلاش دست بردار نباشید.

انتخاب واقع بینانه اهداف:

هدف شما در صورتی قابلیت دستیابی دارد که بر حسب واقعیت باشد و این ملاک نشان دهنده قابلیت اندازه گیری هدف می باشد.

منبع : آرگا

برچسب :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × سه =